گامهایی برای ایجاد تغییر در رفتار و گفتار و کردار زوجها

بطور معمول در بازار کسب مردم از ابزارها و راههای مختلف برای کسب درآمد بیشتر استفاده می‌کنند. یکی از این راهها سود مرکب است که به انفجار ارقامی یا معجزه‌ ریاضی مبدل می‌شود. به این معنا که اگر شما پول خودتان را سرمایه گذاری کنید، سودی دریافت خواهید کرد بعد اگر آن سود را در کنار پول خودتان سرمایه گذاری کنید سود بر روی سود دریافت خواهید کرد.

در اینجا ما نیز می‌خواهیم از این روش در ازدواج و روابط زناشوئی استفاده کنیم. یعنی می‌خواهیم با سرمایه گذاری سود مرکب در زندگی زناشوئی‏ هر دو مرد و زن هر چه جذابتر و زیباتر، برای هم یاری رسان و تکمیل کننده‌ یکدیگر شوند. مهم نیست که وضعیت زندگی و روابطتان در چه سطحی است، شما با سرمایه گذاری از نوع سود مرکب می‌توانید سطح زندگی زناشوئی‌تان را بالا بکشید.

 

گام اول: فرض کنید که همسرتان بهترین نیت را دارد

واضح و روشن، فکر کن که همسرت در هیچ یک از رفتار، گفتار و اعمال خود اصلا و ابدا نیت بدی نداشته و بهیچ وجه نمی‌خواهد که قلب شما را جریحه دار کند او تنها و تنها دوستت دارد. این طرز فکر باعث می‌شود تا همیشه در شادی و آرامش به تمامی افکار و اندیشه‌هایتان بطور مثبت سر و سامان بدهید و یک زندگی مملو از شادی بسازید.

اگر همسرتان به گونه‌ای قلب شما را جریحهدار کرد (چیزی که هر کدام از ما بشکلی درارتباط با همسرمان انجام داده‌ایم) فکر نکنید که او به من اهمیتی نمی‌دهد یا اینکه من نمی‌توانم او را به هیچ شکلی راضی کنم. برعکس بهترین نیتهای او را در ارتباط با رفتارش در نظر بگیرید. به این فکر کنید که او واقعا شما را دوست می‌دارد، به شما احترام می‌گذارد و همیشه بهترینها را برای شما می‌خواهد. در تحقیقات مشاوران خانواده دیده می‌شود که چیزی در حدود نود و هفت تا نود و نه درصد از زن و شوهرها اعلام می‌کنند که نیت اصلی این کار و آن کار در زندگیشان عشق و احترام به همسرشان بوده است. مسلما در زندگی گاه موارد بهترین زن و شوهرها هم دست به اعمال و رفتار احمقانه می‌زنند اما این دلیلی بر توقف عشق نیست.

بنابراین اگر زمانی همسر شما در انجام کاری کوتاهی کرد،‏ این اولین گام را به خاطر داشته باشید. با دلسردی و یاس خود روبرو خواهید شد اما به هیچوجه فکر نکنید که او نسبت به من بی‌توجه است. برعکس به این بیاندیشید که چون ملاحظه‌ شما را می‌کند هرگز بطور عمدی در پی مایوس کردن شما نبوده و یا بطور عمدی در پی سوءاستفاده از شما نیست.

با انتخاب بهترین نیت ممکن در همسرتان، خواهید دید که یکباره پاسخگویی به همسرتان چقدر راحت و همراه با آرامش خواهد بود. انتخاب بهترین نیت در همسرتان، در آغاز ممکن است که بسیار سخت و دشوار باشد اما زود متوجه خواهید شد که این کار چقدر راحت عادی می‌شود.

گام دوم: دلایل آزار یا آرامش همسرتان (نه خودتان) را بیاموزید.
زن و شوهرهایی که با درد و رنجی خاص روبرو بوده و در تنهایی‌هایشان تصمیماتی هم گرفته‌اند‏ بعدها که با اصولی تازه آشنا می‌شوند بطور معمول میگویند: ای کاش زودتر از اینها می‌دانستم تا می‌توانستم تصمیم گیری بهتری داشته باشم.

ازدواجهای بسیاری بواسطه‌ نداشتن حتی اطلاعاتی اندک از چگونگی روابط درست زن و شوهر‏ بطور احمقانه‌ای فرو پاشیده است. بعنوان مثال آگاهی از نکاتی چند از رفتار و گفتار و یا چیزهایی که باعث آزار یا آرامش همسرتان می‌شود اغلب باعث تغییر مسیر زندگی خواهد شد.

بعنوان مثال خانمها بطور معمول فکر می‌کنند که آقایان بسیار قوی و با اعتماد بنفس هستند اما فکر نمی‌کنند که بیان چند کلمه‌ بظاهر بی‌اهمیت از روی عیبجویی‏ که با بیفکری از دهانشان بیرون می‌زند باعث خرد شدن مطلق همسرشان خواهد شد. چرا؟ چون برخلاف زنان‏ مردان همواره با این احساس از شک و دودلی عمیق زندگی می‌کنند که آیا واجد شرایط هستند‏، آیا بدردبخور هستند؟ احساس بی‌لیاقتی دردناکترین احساسی است که یک مرد می‌تواند تجربه کند. بطور معمول اگر این موضوع به زنان گفته شود‏‏، آنها توجهی نکرده و یا اهمیتی نمی‌دهند. به همین خاطر آنها اصلا تشخیص نمی‌دهند که با بیان چنین کلماتی چقدر احساس مرد خود را جریحه‌دار می‌کنند.

از طرف دیگر مردان با بیست و پنج ساعت در روز کار کردن برای تامین مایحتاج زندگی‏ اصلا تشخیص نمی‌دهند که همسرشان به حضور خود آنها در زندگی و در بودن در کنارشان بیشتر از پول نیاز دارند. مردان بطور معمول متوجه نمی‌شوند که غیبتهای مکرر آنها در زندگی خانوادگی چقدر باعث رنجش خاطر همسرشان می‌شود.

زمانی که بتوانیم بیاموزیم و درک کنیم که چه چیزهایی (نه برای من) بلکه برای همسرم مهم هستند و بر آنها تمرکز کنیم، بمرور خواهیم دید که بکارگیری چند نکته‌ ظریف (و شاید غیرقابل توجه) باعث تغییرات جدی در زندگی ما می‌شود. براستی بکارگیری فقط چند نکته‌ انگشت شمار از جانب  مرد و زن برای ایجاد تحول در زندگی و روابط زناشوئی کافی است.

 

گام سوم: خودتان را تغییر بدهید

اکنون که توانستید بهترین نیت را برای همسرتان فرض کرده و بیاموزید که چه چیزهایی برای او آزاردهنده و چه چیزهایی برای او آرامش بخش است، دیگر منتظر چه هستید؟شما خودتان باید آغازگر تغییرات باشید. به خودتان نگویید که وقتی او سهم مسئولیت خودش را انجام داد، آنگاه من نیز مسئولیتم را انجام خواهم داد. به خاطر اینکه شما با منتظر ماندن بطور عمدی از به جریان انداختن گفتار و اعمال محبت آمیز و قابل قدردانی مسبب تحول خودداری می‌کنید

از طرف دیگر انجام چنین چیزهایی بطور فعال باعث تغییر طرز تلقی شما نسبت به ازدواجتان خواهد شد. در تحقیقات بسیاری دیده شده که وقتیکه فرد با جستجوی نکات مثبت در همسر خود آنها را با صدای بلند و بشکلی آشکار بیان کرده و از آن قدردانی نماید‏ شاهد تغییرات اساسی و بنیادی در خود خواهد شد. در این مسیر شما چیزهایی را خواهید یافت که ارزش قدردانی دارند و همینها باعث می‌شوند تا همسرتان را بیشتر دوست بدارید و در نتیجه کم کم باعث می‌شود تا تغییرات آسان و آسانتر شوند.

امروز قبل از هر کاری روی یک تکه کاغد بنویسید که برای مرد خود آرزوی موفقیت دارید‏ یا برای خانم بنویسید که بسیار زیباست زمانیکه غرق در کار و تلاش روزانه‌اش است. و آن را جایی در مسیر راه و نگاهش آویزان کنید. انجام مکرر این کار حتی اگر پاسخی نداشته باشد بمرور باعث می‌شود تا استنباط خود شما نسبت به همسرتان مثبت شود.

 

گام چهارم: اولویت دادن به روابط جنسی

بسیاری از تحقیقات نشان می‌دهد که یکی از نکات بسیار ظریف و حساسی را که زوجها می‌توانند برای تقویت ازدواجشان انجام بدهند انجام مرتب و منظم روابط جنسی است. زمانیکه مشغلت بسیاری دارید‏،‏ یا زمانیکه روابطی ناخوشایند بین شما حاکم است… روی برگرداندن از روابط جنسی کار بسیار آسانی است. و این البته باعث بوجود آمدن (یا تکثیر) احساسات منفی شدید می‌شود. چرا که توقف روابط جنسی بخصوص در زنان باعث توقف شدید چنین امیالی می‌شود. و چنین چیزی بمرور باعث می‌شود تا این بخش از روابط حساس زناشوئی به یک حرکت از روی خودخواهی طاقت فرسا بدل شود. برعکس اگر ما به روابط جنسی اولویت داده و بطور معمول (حداقل هفته‌ای یکبار) آن را به اجرا درآوریم، این امر باعث می‌شود تا بیشتر خواهان با هم بودن باشیم. که این خود باعث تکثیر احساسات مثبت در ما می‌شود.

 

گام پنجم: سود مرکب در روابط زناشوئی

اکنون زمان سرمایه‌گذاری بر روی سودهایی است که در همسرتان مشاهده می‌کنید. وقتیکه با تمرکز بر دیدن بهترین نیت در همسرتان‏ بالاترین تلاشهایی را که از دستتان بر‌می‌آید به انجام می‌رسانید درواقع مهر و محبت یک طرفه خود را برای همسرتان بتصویر می‌کشید.

مهربانی بالاترین قدرت و توانائی در افراد است. محبت نیروئی بسیار فوق‌العاده بوده و  عامل تحولی عظیم در هر دو جایگاه دهنده و گیرنده است. افراد با تمرکز تمام بر مهر و محبت بمرور شاهد پیشرفتهایی شگفت‌انگیز در خود خواهند شد. در این مسیر نه تنها نحوه نگرش شما نسبت به همسرتان تغییر خواهد کرد بلکه همسرتان نیز دچار تحول خواهد شد

به همین خاطر‏ هوشیارانه مراقب چیزی خاص و شاید غیر عادی در همسرتان باشید. وقتیکه جرقه‌ای کوچک از خوبی و چیزی مثبت در همسرتان مشاهده می‌کنید،‏ با عشق و افتخاری دوچندان به استقبال آن بروید و به آن پاسخ مثبت بدهید. در آنجا است که انفجاری قریب‌الوقوع را احساس خواهید کرد