در بازار کسب و کار مردم از ابزارها و راههای مختلف برای کسب درآمد بیشتر استفاده میکنند. یکی از این راهها بهره‌ مرکب است که که به انفجار ارقامی یا معجزه ریاضی مبدل میشود. به این معنا که اگر شما پول خودتان را سرمایه گذاری کنید، سودی دریافت خواهید کرد بعد اگر آن سود را نیز سرمایه گذاری کنید سود بر روی سود دریافت خواهید کرد. این را انفجار ارقام مینامند، اینطور نیست؟

درواقع میخواهیم از این روش در ازدواج و روابط زناشوئی استفاده کنیم. یعنی میخواهیم با سرمایه گذاری سود مرکب در زندگی زناشوئی‏، به هر دوی مرد و زن این امکان را بدهیم که برای یکدیگر هر چه بیشتر جذابتر و زیباتر شده، دستی یاری رسان برای هم بوده و در تمامی سطوح زندگی تکمیل کننده‌ یکدیگر شوند. مهم نیست که وضعیت زندگی و روابطتان در چه سطحی است، شما همیشه با سرمایه گذاری سود مرکب میتوانید سطح زندگی زناشوئی تان را بالا بکشید.

 

گام اول: فرض کنید که همسرتان بهترین نیت را در ارتباط با شما دارد

واضح و روشن، فکر کنید که همسرتان در هیچ یک از رفتار، گفتار و اعمال خود اصلا و ابدا نیت بدی نداشته و بهیچ وجه نمی‌خواهد که قلب شما را جریحه دار کند، او تنها و تنها دوستتان دارد. این روش باعث می‌شود تا همیشه در شادی و آرامش به تمامی افکار و اندیشه‌هایتان سر و سامان داده و یک زندگی مملو از شادی بسازید.

وقتیکه همسرتان به گونه‌ای قلب شما را جریحه دار کرده است (که البته این چیزی است که بطور معمول هر کدام از ما بصورتهای مختلف و در موقعیتهای مختلف در ارتباط با همسرمان مرتکب شده‌ایم) در چنین وضعیتی هرگز فرض نکنید که او به من اهمیتی نمی‌دهد یا اینکه فکر نکنید که من نمیتوانم او را به هیچ شکلی راضی کنم. برعکس بهترین نیتهای او را در ارتباط با رفتارش با خودتان در نظر بگیرید. به این فکر کنید که او واقعا شما را دوست داشته، به شما احترام گذاشته و همیشه خواستار بهترینها برای شما است. در تحقیقات مشاوران خانواده موضوع بسیار طریفی که دیده می‌شود این است که نود و نه درصد از زن و شوهرها اعلام می‌کنند که نیت اصلی این کار و آن کار در زندگیشان عشق و احترام به همسرشان بوده است. مسلما در زندگی گاه موارد بهرتین زن و شوهرها هم دست به اعمال و رفتار احمقانه می‌زنند اما چنین چیزی دلیلی برای بی توجهی یا توقف عشق نبوده و نیست.

بنابراین دفعه‌ بعد اگر همسر شما کوتاهی در انجام کاری یا چیزی داشت‏ این اولین گام را به خاطر داشته باشید. اشکالی در این نیست که به دلسردی و یاس خود پی ببرید اما به هیچوجه فکر نکنید که او نسبت به شما بیخیال است. برعکس به خاطر داشته باشید که چون ملاحظه‌ شما را میکند هرگز بطور عمدی در پی مایوس کردن شما نبوده و یا بطور عمدی در پی بهره‌کشی از شما نیست.

شما با انتخاب بهترین نیت ممکن از جانب همسرتان، خواهید دید که یکباره قرار گرفتن در برابر همسرتان و پاسخگویی به او چقدر راحت و همراه با آرامش خواهد بود. انتخاب بهترین نیت از جانب همسرتان، در آغاز ممکن است که بسیار سخت و دشوار باشد اما زود متوجه خواهید شد که این کار چقدر راحت عادی می‌شود.

 

گام دوم: نکات ظریف حاصله از آزار یا آرامش همسرتان (و نه خودتان) را بیاموزید.

بطور معمول در میان زن و شوهرهایی که با درد و رنجی خاص روبرو بوده و در تنهایی‌هایشان تصمیماتی هم گرفتند،‏ لااقل یک نکته مشترکی وجود دارد. و آن این است که بعدها که آنها با اصولی تازه آشنا میشوند‎ بطور معمول میگویند، کاش من با این نکات قبل از این آشنا بودم تا تصمیم گیری بهتری می‌توانستم داشته باشم.

ازدواجهای بسیاری بواسطه‌ نداشتن حتی اطلاعاتی اندک از چگونگی روابط درست زن و شوهر‏، براستی بشکلی احمقانه‌ فرو پاشیده است. همیشه آگاهی از نکاتی چند از رفتار و گفتار و یا چیزهایی که باعث آزار یا آرامش همسرتان می‌شود اغلب باعث تغییر مسیر زندگی خواهد بود.

بعنوان مثال خانمها بطور معمول فکر میکنند که آقایان بسیار قوی و با اعتماد بنفس هستند اما فکر نمیکنند که بیان چند کلمه‌ بظاهر بی‌اهمیت از روی عیبجویی‏ که با بیفکری از دهانشان بیرون میزند باعث خرد شدن مطلق آنها خواهد شد. چرا؟ چون برخلاف زنان‏ مردان همواره با این احساس از شک و دودلی عمیق زندگی میکنند که آیا واجد شرایط هستند؟‏ آیا بدردبخور هستند؟ احساس بی‌لیاقتی دردناکترین احساسی است که یک مرد میتواند تجربه کند. بطور معمول این نکاتی را که بطور معمول فرد بدون هیچ مقدمه‌ای بیان میکند، اگر به زنان گفته شود‏ آنها بطور معمولی توجهی نکرده و یا اهمیتی نشان نمیدهند. به همین خاطر آنها تشخیص نمیدهند که بیان چنین کلماتی چقدر احساس مرد را جریحه‌دار میکنند.

از طرف دیگر مردان با بیست و پنج ساعت کار کردن در طی روز برای تامین مایحتاج زندگی‏ اصلا تشخیص نمی‌دهند که همسرشان بیشتر از پول به حضور خود آنها در زندگی و در کنارشان نیاز دارند. مردان با مشغلت بسیار بطور معمول متوجه نمی‌شوند که غیبت مکرر در زندگی خانوادگی چقدر باعث رنجش خاطر همسرشان میشود.

زمانی که بتوانیم بیاموزیم و درک کنیم که چه چیزی (نه برای من) بلکه برای همسرم مهم است، ناگهان خواهیم دید که دقت بر چند نکته‌ ظریف (و شاید غیرقابل توجه) باعث تغییرات بسیاری در زندگی میشود. براستی بکارگیری فقط چند نکته برای مردان و چند نکته برای زنان برای ایجاد تحول در زندگی و روابط کافی خواهد بود.

 

گام سوم: خود عامل تغییر شوید

اکنون که توانستید بهترین نیت را برای همسرتان فرض کرده و بیاموزید که چه چیزی برای او آزاردهنده و چه چیزهایی برای او آرامش بخش است، دیگر منتظر چه هستید؟شما خودتان باید آغازگر تغییر باشید. به خودتان نگویید که وقتی او سهم مسئولیت خودش را انجام داد، آنگاه من نیز مسئولیتم را انجام خواهم داد. به خاطر اینکه شما با منتظر ماندن، بطور عمدی از به جریان انداختن گفتار و اعمال محبت آمیز و قابل قدردانی مسبب تحول، خودداری می‌کنید.

از طرف دیگر انجام چنین چیزهایی بطور فعال باعث تغییر طرز تلقی شما نسبت به ازدواجتان خواهد شد. در تحقیقات بسیاری دیده شده که وقتیکه فرد در پی نکات مثبت در همسر خود، آنها را با صدای بلند و بشکلی آشکار بیان کرده و از آن قدردانی نماید‏، شاهد تغییرات اساسی و بنیادی در خود خواهد شد. در این مسیر شما چیزهایی را خواهید یافت که ارزش قدردانی دارند و همینها باعث می‌شوند تا همسرتان را بیشتر دوست بدارید و در نتیجه این امر کم کم باعث می‌شود تا ایجاد تغییرات آسان و آسانتر شوند.

بدنبال نکات خوب در همسرتان باشید

خب امروز قبل از هر کاری روی یک تکه کاغذ بنویسید که برای مرد خود آرزوی موفقیت دارید‏ یا برای خانم بنویسید که بسیار زیباست زمانیکه غرق در کار و تلاش روزانه‌اش است. و آن را جایی در مسیر راه و نگاهش آویزان کنید. انجام مکرر این کار حتی اگر پاسخی نداشته باشد، بمرور باعث می‌شود تا استنباط شما نسبت به همسرتان مثبت شود.

 

گام چهارم: اولویت دادن به روابط جنسی

بسیاری از تحقیقات نشان می‌دهند که یکی از نکات بسیار ظریف و حساسی را که زوجها می‌توانند برای تقویت ازدواجشان انجام بدهند انجام مرتب و منظم روابط جنسی است. زمانیکه مشغلت بسیاری دارید‏ یا زمانیکه از خستگی دراز کشیده در حال بخواب رفتن هستید‏ یا زمانیکه روابطی ناخوشایند دارید … و غیره، روی برگرداندن از روابط جنسی کار بسیار آسانی است. و این البته باعث بوجود آمدن یا تکثیر احساسات منفی شدید میشود. چرا که توقف روابط جنسی در زنان باعث توقف شدید چنین امیالی می‌شود و چنین چیزی باعث می‌شود تا این بخش از روابط حساس زناشوئی، به یک نوع خودخواهی طاقت‌فرسا بدل شود. برعکس اگر ما به روابط جنسی اولویت داده و بطور معمول (بعنوان مثال لااقل هفته‌ای یکبار) آن را به اجرا درآوریم، تحقیقات علمی می‌گوید که این امر باعث میشود تا بیشتر خواهان چنین چیزی باشیم و این خود باعث تکثیر احساسات مثبت میشود.

 

گام پنجم: به سودها در همسرتان توجه کرده و روی آنها سرمایه‌گذاری کنید

اکنون زمان سرمایه‌گذاری بر روی سودهایی است که در همسرتان مشاهده می‌کنید. وقتیکه با تمرکز بر دیدن بهترین نیت در همسرتان‏ بالاترین تلاشهایی را که از دستتان بر‌می‌آید به انجام می‌رسانید، درواقع مهر و محبت یک طرفه خود را برای همسرتان بتصویر میکشید. در حقیقت مهربانی بالاترین قدرت و توانائی در افراد است. محبت نیروئی بسیار فوق‌العاده بوده و مسبب تحولی عظیم در هر دو جایگاه دهنده و گیرنده است. افراد با تمرکز تمام بر مهر و محبت بمرور شاهد پیشرفت در خود خواهند شد. و در این مسیر نه تنها نحوه نگرش شما نسبت به همسرتان تغییر خواهد کرد بلکه همسرتان نیز تحت تاثیر افکار، رفتار، گفتار و کردار غیرخودخواهانه شما، کم کم متحول شده تغییر خواهد کرد.

به همین خاطر‏ هوشیارانه مراقب هر نوع تفاوتی باشید. وقتیکه مشاهده‌ جرقه‌ای کوچک از خوبی و چیزی مثبت در همسرتان آغاز میشود‏، با عشق و افتخار به استقبال آن رفته و به آن پاسخ مثبت بدهید. و این به معنای انفجاری قریب‌الوقوع و یک تحول راستین در روابط زناشوئی و زندگی شما است.